אינדקס מאמרי GENERAL

סביבת העבודה המושלמת

 

סביבת העבודה המושלמת

במדריך הזה נעסוק במשהו חשוב מאוד בכל תהליך פיתוח אתרים באינטרנט והוא יצירת סביבת עבודה מושלמת, יצירת סביבת העבודה המושלמת תקל עליכם בפיתוח אתרים ואפליקציות ותאפשר לכם לכתוב קוד בצורה מהירה יותר.

המטרה היא לייעל תהליכים, להשתמש בתוכנות קלות לתפעול ולצמצם את כמות החלונות שבהם אנחנו נעבוד. לכן על מנת להגיע למינימום חלונות ותוכנות שרצות ברקע אלו הם הכלים הבאים הכי מומלצים למפתח אתרים בזמן עבודה.

Notepad ++ - תוכנת עריכה שכל מתכנת צריך, קלה מאוד לתפעול ולא מכבידה על המחשב. מאפשרת הפעלה של תוספים ופלאגינים שיקלו לכם בצורה דרמטית על העבודה ושימוש נכון בתוכנה יקל עליכם מאוד בכתיבת קוד. על כך נדבר עוד בהמשך (קישור לדף הורדה)

WAMP SERVER - הכלי המומלץ ביותר, או יותר נכון חבילה של כלים שמכילה PHP, Apache, Mysql, PHPMYADMIN ובגרסא החדשה גם WebGrind דיבאגר ל-PHP. מדריך להתקנת סביבת העבודה WAMP תוכלו למצא בקישור הזה: מדריך להתקנת WAMP. אין בקונפיגרציה מסובכת מדי והתעסקות מיותרת בקבצים שאולי אינכם מכירים אפשר פשוט להתקין ולצאת לדרך.


פלאגינים ב-notepad

השלב הבא הוא שינוי סביבת העבודה כך שתתאים לצרכים שלנו בצורה המתאימה ביותר, אם אתם עדיין עובדים עם מספר רב של חלונות פתוחים, עדיין מקליקים CTRL+S, עדיין סוחבים קבצים מהתיקיה שלהם במחשב אל עבר תוכנת ה-FTP שלכם אז הגיע הזמן שתפטרו מכל ההרגלים הללו. נוטפד יציע לכם את הפתרונות לכל הבעיות הללו בעזרת מספר פלאגינים שעליהם נדבר עכשיו. אך קודם כל נלמד איך להתקין פלאגין בנוטפד, למעשה מדובר במלאכה קלה למדי.


איך להתקין פלאגין בנוטפד

לחצו על הלשונית Plugins ואז על הלשונית Plugin Manager (בין האפשרויות האחרונות) ואז Show Plugin Manager ויעלה לכם החלון הבא:


אתם תראו את הרשימה של הפלאגינים שאתם יכולים להתקין בלחיצת כפתור מהירה! כל שעליכם לעשות הוא למצא את הפלאגינים שאתם מעוניינים להתקין (המלצות בהמשך) ולקרא את ההסבר שלהם ואז ללחוץ Install. חשוב מאוד שתסמנו את הפלאגין ב-V כדי שהוא יותקן אחרת זה לא יעבוד. לאחר ההתקנה תתבקשו להפעיל מחדש את הנוטפד לכן חשוב לשמור את הקבצים.

הנה מספר פלאגינים שאני ממליץ לכם להתקין, בנוסף יש כאן הסברים כיצד לעבוד איתם בצורה הכי נוחה ומה היתרונות והחסרונות שלהם.

AutoSave - פלאגין חובה לכל אחד, פשוטו כמשמעו הפלאגין הזה מבצע שמירה אוטומטית של הקובץ מבלי התעסקות מיותרת בצירוף המקשים CTRL+S. יש מספר אפשרויות להגדרה של הפלאגין הזה, הראשון הוא שמירה כל X זמן באופן אוטומטי (פחות כדאי) והשני שמירה כאשר הנוטפד מאבד פוקוס, וזה יותר מומלץ. הפלאגין מאשר עבודה שוטפת מבלי ללחוץ על כפתור השמירה כל פעם שמבצעים שינוי, מדובר ביתרון אדיר שמקל על העבודה אך החסרון הגדול הוא עריכה אונליין של קבצים - אומנם ניתן לעבוד גם במצב שכזה והקבצים ישמרו אוטומטי ויועלו לשרת אוטומטי אך צריך להזהר, במיוחד באתרים בעלי טראפיק גבוה (השילוב של עריכת קבצים אונליין מתבצע עם NppFTP שעליו נדבר בהמשך).
לאחר ההתקנה לחצו plugins ואז AutoSave ואז Option ותסמו ב-V את האופציה הראשונה Notepad ++ loses focus

Explorer - מדובר בפלאגין מעולה שמאפשר להעלות את תיקיית העבודה שלכם בצד שמאל של חלון הנוטפד כך שאתם לא צריכים כל פעם לעבור לחלון צדדי של התיקיה שבה נמצאים קבצי העבודה שלכם. לאחר שהתקנתם את הפלאגין תלחצו על אזור הפלאגינים בתפריט ואז Explorer ותסמנו ב-V את האפשרות הראשונה Explorer ובצד שמאל יופיעו לכם תיקיות של קבצים בסגנון "עץ". כל שעליכם לעשות הוא לנווט לתיקיית העבודה שלכם ולנהל הכול משם. שימו לב שבאפשרותכם ליצור קבצים ע"י לחיצה על המקש הימני במקום הרצוי שבו אתם מעוניינים ליצור תיקיה ובשם תוסיפו את שם הקובץ כרגיל.

MultiClipboard - מאפשר לכם להעתיק מספר רב של קטעי קוד בקלות רבה. השימוש פשוט מאוד וישר לאחר ההתקנה כל שעליכם לעשות הוא להעתיק דברים בשיטה הישנה CTRL+C ואז להדביק בעזרת CTRL+SHIFT+V כשתלחצו על צירוף המקשים הזה יופיע לכם עד 10 קטעי קוד שהעתקתם - פשוט תבחרו אחד והוא יהיה זה שיודבק.

XBrackets Lite - הפלאגין הפשוט אך החכם הזה ישלים לכם אוטומטית סוגריים מרובעים, מסולסלים ועגולים. בכתיבת הסוגריים הראשונים (השמאליים) יושלמו באופן אוטומטי הסוגריים השניים. אך אם במקרה וכתבתם שוב סוגריים ימניים (אלו שהפלאגין השלים כבר) אז הם יכתבו על הסוגריים שהפלאגין כבר השלים כך שלא יהיו טעויות. מדובר בפלאגין שמקל על כתיבת קוד אך דורש קצת התרגלות. לאחר התקנת הפלאגין תלחצו על ה-plugins בתפריט ותחפשו את הפלאגין החדש ואז תסמנו ב-V את האפשרות היחידה שם Auto-complete XBrackets.

NppFTP - אומנם מדובר בפלאגין אך הוא כבר אמור להיות בילד-אין בנוטפד כשכבר הורדתם אותו. מדובר בפלאגין שמאפשר התחברות ל-FTP של האתר שלכם ולערוך קבצים אונליין. כדי לבדוק אם הוא קיים כנסו ללשונית ה-plugins בתפריט העליון ואז תחפשו את הפלאגין NppFTP אם הוא אכן נמצא ברשימה אז תסמנו Show NppFTP Window וזה יציג לכם חלון ריק שכאשר תתחברו יוצגו שם קבצי האתר שלכם. כדי להתחבר תלחצו על האייקון שנראה כמו גלגל שיניים, הנה תמונה:


באדום נמצא הכפתור, ואז תלחצו על האזור הירוק שסימנתי לכם Profile settings שם יעלה לכם חלון שאתם אמורים לזהות עם פרטים כמו: Hostname, username, password הם אלו הפרטים החשובים. ה-hostname הוא פשוט כתובת האתר שלכם. באפשרותכם ליצור מספר פרופילים לעוד אתרים על ידי לחיצה Add New בצד שמאל למטה בדף הגדרות הפרופיל (ושם תקבעו לפרופיל שם כדי שתוכלו לזהות את כל האתרים שלכם במידה ויש יותר מאחד).

כדי להתחבר תלחצו על האייקון (בתמונה למעלה) שנראה כמו אייקון כחלכחל כזה. האייקון הכי שמאלי. בלחיצה עליו יוצגו לכם הפרופילים שיצרתם ובלחיצה עליהם תתבצע התחברות. הקלקה כפולה על קובץ בשרת תוריד אותו ישירות לנוטפד לעריכה אונליין ובשילוב עם הפלאגין AutoSave הקובץ יתעדכן כשאתם כבר תשוטטו עם העכבר לכיוון הדפדפן (והנוטפד יאבד פוקוס בהתאם לפלאגין) כדי לבדוק את התוצאה של הקוד שתיכנתתם.
* צריך להזהר כאשר מדובר באתרים פעילים כי הקובץ עלול להתעדכן ועלולה להיות שגיאה שהגולשים יחשפו אליה כי אתם עורכים בזמן אמת אונליין. אז קחו את זה בחשבון.


ישנם פלאגינים רבים נוספים אך ההמלצה שלי היא לא להתקין מספר רב של פלאגינים כי אחר כך תשכחו מחלק מהם, הם עלולים אולי בהמשך לפגוע בעבודתכם אם תשכחו אותם ולכן כדאי להסתפק ב-5 עד 8 פלאגינים.


טיפים נוספים לשימוש בנוטפד

מספר טיפים נוספים שחלקכם אולי מכיר שיקלו עליכם את העבודה.

חיפוש והחלפה - בלחיצה על CTRL+H תוכלו להגיע לחלון מהיר שבו יתאפשר לכם למצא מלל כלשהו ולהחליף אותו במלל אחר. למשל אם שיניתם שם מסויים של משתנה בקוד והוא כתוב 20 פעמים. אז בעזרת החלון הזה תוכלו להחליף את המשתנה הזה במכה אחת (Replace all) או לעבור אחד אחד ולהחליף בדקדקנות (Replace).

נוטפד בראש הרשימה - אם אין לכם בעיה לעבוד עם נוטפד על חצי מסך ועם חלון נוסף על חצי מסך שני אז האפשרות הזו תקל עליכם מאוד לשמור על הנוטפד מקדימה. תכנסו אל View ואז Always on Top והנוטפד ישאר בראש החלונות תמיד. לביטול הפיצר הזה תלחצו שוב פעם על אותו הדבר בתפריט.

הכפלה של שורה - CTRL+D יאפשר לכם לשכפל את השורה שבה אתם מעוניינים וסימון של מספר שורות ולחיצה על CTRL+D יאפשר הכפלה של כל השורות.

שמירה של Session - מדובר בשמירה של טאבים של קבצים מסויימים. אם יש לכם מספר פרוייקטים אתם יכולים ליצור סשן לכל פרוייקט ולשמור אותו בעזרת תפריט ה-File ולחיצה על Save או Load. נאמר שיש לכם את כל הטאבים של פרוייקט מסויים פתוחים כרגע אז תלחצו Session Save, תקבעו שם מסויים ובלינק תלחצו על שלוש הנקודות בצד ימין ותקבעו שם כלשהו (שם יאוחסן המידע של הטאבים). לאחר מכן כדי לוודא שהטאבים נשמרו כדאי שתסגרו את הטאבים ותעשה Session Load לאותו הקובץ ששמרתם.

אז במקום לפתוח אין ספור חלונות, ללחוץ על אותם מקשים שוב ושוב ולחזור על אותן פעולות עוד ועוד צמצמנו את תהליך העבודה על ידי הפלאגינים, הטיפים והתוכנות הללו. במדריך הבא נעסוק בהגדרה (קונפיגורציה) של WAMP ועוד דברים מעניינים.יש בעיה? קושי או שאתם רוצים לשאול שאלה? הכנסו לפורום שלנו תשאלו ואנחנו נשמח לעזור!תפריט